Saveti za sadnju krompira
- Arum Dec d.o.o.
- 21 hours ago
- 3 min read

Proizvodnja krompira zahteva veliko znanje i iskustvo proizvođača, velika novčana ulaganja, ozbiljnu mehanizaciju, pravovremeno navodnjavanje (gde je to moguće) i dobro poznavanje tržišta odnosno projektovanu prodaju. Ako se krompir posmatra kao ratarski usev (što i jeste za velike robne proizvođače) onda je to najzahtevnija i najskuplja njivska proizvodnja. Za vađenje i doradu sa pakovanjem potrebno je i veliko angažovanje radne snage. Nema sumnje da sve ovo i iskustva iz nekoliko poslednjih godina, a posebno iz prošle, imaju snažan uticaj kod proizvođača za nastavak proizvodnje.
Kod većine proizvođača rod je bio znatno umanjen, pa se očekivala solidna cena. Međutim, najčešća cena od oko 35-40 din/kg počev od jeseni pa do marta 2025 bila je niska za većinu proizvođača.
Veoma skromna zarada i neprijatna iskustva svakako imaju uticaj kod proizvođača krompira na nastavak odnosno obim proizvodnje. Očekuje se smanjene površina pod krompirom kod robnih proizvođača, kao i takozvanih hobista koji su ranije tradicionalno na baštenskom nivou sadili krompir odustaju od sadnje ili kupovine kvalitetnog semena, što se jasno vidi kod pada prodaje u poljoprivrednim apotekama gde se snabdevaju sa domaćim semenskim krompirom.
Mraz (oko -5°C) 19. i 20. marta 2025. godine izazvao je izmrzavanje tek izniklog ranog krompira ispod raznih vrsta pokrivki.
U slučajevima pojave mraza, velikih variranja u temperaturi ili zabarenosti zemljišta treba primeniti preparate poput BOMBARDIER-a. Poželjno je primeniti preparat 1-2 dana pre pojave mraza ili ako nije moguće ući u njivu primeniti BOMBARDIER što pre nakon pojave mraza kao bi se biljke što pre oporavile i krenule u pojačan porast. BOMBARDIER u sebi sadrži ključne amino kiseline u potpunosti biljnog porekla koje biljka može brzo da usvoji i iskoristi u razvoju, takođe u sastavu se nalazi azot, fulvinske kiseline koje omogućavaju ubrzano usvajanje preparata uz različite metabolite (fitohormoni, antioksidansi,...) koji se dobijaju visokotehnološkom bakterijskom fermentacijom biljnog materijala. U folijarnoj primeni korisititi 3L BOMBARDIER-a na 300L vode.


Naknadna obrada zemljišta
Manji broj proizvođača je započeo sadnju pred aktuelni kišni period koji će se završiti možda i sa malim mrazom 06-og i 07-og aprila. Međutim ni dani posle toga neće doneti brzu promenu toplijeg vremena, odnosno ulazak u njive. Na zemljištu gde je izvršena predsetvena priprema sigurno su korovi u fazi intenzivnog klijanja, pa čak i nicanja. Preporuka je da se na neki dan pre sadnje uđe u njive sa drljačom ili setvospremačem kako bi se malo rastresla zemlja koja je sabijena od kiše, čime bi se i brže prosušila. Na taj način bi se značajno redukovalo i prisustvo korova. Ulazak ‘’na silu’’ nije dobra opcija i treba sačekati da se semlja što bolje prosuši.
Sadnja
Aktuelne vremenske prilike sa čestom kišom i nižim temeraturama će značajno odložiti sadnju kao i ponudu krompira iz rane i tzv. letnje proizvodnje. Odložena sadnja svakako donosi razne probleme proizvođačima: naklijalo seme je predugo u procesu naklijavanja, vremenom dehidrira, dešava se i ožiljavanje klica u gajbi, kod onih koji ne neklijavaju krompir došlo je do ozbiljnog proklijavanja u vrećama, posebno kod najvećih proizvođača u Vojvodini koji uvoze seme u džambo vrećama. Svaki problem pre početka proizvodnje uzima jedan deo očekivanog roda, pa kada se sve sagleda jasno je da ćemo i ove godine u velikoj mari zavisiti od uvoza konzumnog krompira.
Proizvođači koji naklijavaju krompir će ipak lakše proći kroz značajno kašnjenje sa sadnjom, jer mogu da kontrolišu rast klice sa obaranjem temperature u uslovima pojačane svetlosti u prostoriji gde se radi naklijavanje ili pod nadstrešnicom. Međutim svi koji rade sadnju direktno iz vreća imaće ozbiljan problem sa proklijavanjem što će usporiti sadnju. Nežne i duge klice će se nepravilno izlomiti kod izručivanja iz vreća i tokom sadnje. Zbog toga će doći do grananja klice tako da one neće imati ujednačen porast i razvoj. Savet za manje proizvođače i sve koji mogu da obezbede radnu snagu je da iskoriste ove dane pre sadnje za uklanjanje nekontrolisano izraslih klica u vrećama, kako bi osigurali bolje i ujednačenije nicanje.
Proizvodnja tzv. letnjeg krompira, odnosno krompira koji se vadi od kraja maja do sredine jula, posebno je zanimljiva za mnoge regione u Srbiji, jer takav krompir uzgajan na otvorenom polju daje visoke prinose uz odličan kvalitet krtola. Sadnja se vrši na razmaku od 70-75 cm između redova i 25-30 cm unutar reda, u zavisnosti od veličine semenskih krtola. Korišćenjem kvalitetno naklijalog i sečenog krompira može se postići manji broj zametnutih krtola, raniji prinos i ujednačena veličina krtola. Vađenje letnjeg krompira počinje kada dostigne preko 60% potencijalnog prinosa, a zahvaljujući boljoj postojanosti, može se transportovati na udaljene destinacije. Uspeh u ovoj proizvodnji zavisi od situacije na inostranim tržištima i organizovanosti domaćih proizvođača i trgovaca, pri čemu postoje solidne mogućnosti izvoza. Kvalitetna i dobro obrađena zemljišta, dobro seme i vrhunska agrotehnika garantuju profitabilnu proizvodnju letnjeg krompira. U početku, ovaj krompir se mora oprati pre pakovanja, a kasnije se prodaje u gajbama ili manjim mrežastim vrećama sa minimalnim prisustvom zemlje. Najpogodnije sorte su: Riviera, Evolution, Esmee, Artemis, Arizona, Spectra i Paradiso.
Comments